Siła kłamstwa - reportaż Czarno na białym

Mayster Photo
  Mayster
1 rok temu
    
   

Wierzymy, że obowiązkiem mediów jest stanie na straży prawdy i niezależności. Dlatego reportaż TVN24 "Siła kłamstwa" możecie zobaczyć także na naszych łamach. Wcześniej na wniosek Antoniego Macierewicza Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wszczęła postępowanie w sprawie tego materiału, a redakcja "Faktów" TVN24 w specjalnym oświadczeniu odpowiedziała: "Widzowie mają prawo wiedzieć, czego władza nie chce ujawnić".

Chodzi o nagrodzony Grand Pressem reportaż "Siła kłamstwa" autorstwa Piotra Świerczka. Materiał po raz pierwszy ukazał się w programie "Czarno na białym" w TVN24 we wrześniu 2022 r.

Ujawniono w nim m.in. relacje osób uczestniczących w pracach podkomisji smoleńskiej i nieznane dotąd wnioski z amerykańskiego raportu NIAR, w których eksperci albo wykluczają zamach, albo wskazują na katastrofę jako przyczynę tragedii w Smoleńsku w 2010 roku. Wnioski te zostały pominięte w raporcie podkomisji Antoniego Macierewicza.

"Siła kłamstwa" także na łamach naTemat Na reportaż TVN24 poskarżył się sam Macierewicz, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała, że należy wszcząć z urzędu postępowanie w sprawie możliwego ukarania TVN. KRRiT twierdzi, że chce sprawdzić, "czy audycja pt. »Czarno na białym: siła kłamstwa« wyemitowana w programie TVN 24 i TVN zawiera treści naruszające art. 18 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji, poprzez propagowanie nieprawdziwych informacji oraz działań sprzecznych z polską racją stanu i zagrażających bezpieczeństwu publicznemu".

W odpowiedzi na to redakcja "Faktów" TVN wydała oświadczenie, w którym stwierdza: "Widzowie mają prawo wiedzieć, czego władza nie chce ujawnić. Na tym polega właśnie wolność słowa".

My przyłączamy się do tych słów i podobnie jak inne, niezależne redakcje publikujemy reportaż TVN24 na łamach naTemat.

źródło: naTemat.pl