„Ten, kto rządzi ropą naftową, ma władzę nad narodami, a kto rządzi żywnością, ma władzę nad ludźmi.” Henry Kissinger
Minęło już kilkadziesiąt lat od tej słynnej wypowiedzi jednego z architektów geopolityki światowej. Widzimy, że sprawy jednak układają się w taki sposób, jakby zarządzanie żywnością było celem strategicznym, obranym przez grupę pretendującą do rządzenia światem. Czy to dlatego np. nasiona uzyskane z pomidorów ze sklepów, posiane, w większości nie wschodzą?
W bieżącym odcinku znajdziemy omówienie światowego kryzysu żywności. Wojna na Ukrainie oraz zmiany klimatyczne są powszechnie obwiniane za niedobory żywności i głód, wysokie ceny paliw, a także za nadchodzący kryzys finansowy. Czy mamy wierzyć w taką narrację, czy też może za kulisami kryje się dobrze napisany scenariusz, który prowadzi do tych kryzysów?
Mimochodem, bardzo interesująca jest ta metoda CRISPR/Cas9...
Errata: W 63 minucie wersji angielskiej profesor Veith mówi o ośmiu gramach białka, jako zalecanej dla człowieka dawce dobowej. Naprawdę zalecana dawka dobowa białka wynosi zaledwie 0,8 g (nie 8 g). Nasz tłumacz już to uwzględnił, jednakże gdyby ktoś dosłuchał się po angielsku ośmiu gramów, to niech wie, że nastąpiła oczywista pomyłka.