Skorumpowany Przemysł Spożywczy Lobbowanie przeciwko zdrowiu

FreePeople Photo
  FreePeople
7 miesięcy temu
    
   

Film dokumentalny - Skorumpowany Przemysł Spożywczy. Dlaczego szynka jest różowa? Dlaczego uważamy, że jest dobra dla naszych dzieci? Dlaczego etykiety produktów są niezrozumiałe? Giganci przemysłowi są w stanie wstrzymać i ukierunkować decyzje polityczne bezpośrednio wpływające na zdrowie publiczne.

 

W 2015 roku WHO uznała jeden z dodatków do przetworzonego mięsa za substancję rakotwórczą. Ten sam dodatek w latach 70. prawie został zakazany w USA, dopóki przemysł mięsny nie zdyskredytował naukowców. Ujawniamy teraz, w jaki sposób lobbyści od dziesięcioleci działają w cieniu, aby utrudnić lub powstrzymać regulacje dotyczące niektórych dodatków.

 

Centralną strategią jest współpraca z naukowcami, którzy otrzymują hojne wynagrodzenia za badania promujące spożycie mięsa. Ci, których prace wskazują na zagrożenia dla zdrowia związanego ze spożyciem mięsa, są zwyczajnie usuwani ze sceny.

 

Sandrine Rigaud przeprowadziła dochodzenie. Zbadała taktyki przemysłu mięsnego od Bretanii po Danię, aż po Kalifornię i Wisconsin.